Sairaalatekniikan yhdistyksen sähköjaoksen jaoskokous Lahden sairaalatekniikkapäivien yhteydessä 30.5.-22 keräsi 35 osallistujaa. Jaoskokouksen merkitys korostui jälleen runsaan keskustelun myötä ja kollegojen tapaaminen lähes kahden vuoden tauon jälkeen nähtiin tärkeänä.

Jaoskokouksessa kuultiin kaksi eri esitystä. ABB:n Sixten Holm ja Jarkko Nyrhilä kertoivat Scada-järjestelmän käytöstä sähköverkon valvonnassa ja vikatilanteiden indikaattorina. KYS:n sairaalainsinööri Timo Säisä esitteli ajankohtaisia asioita mm. latausjärjestelmiin liittyen ja lisäksi lääkintälaitteiden kotikäytöstä.

Säisän esityksen jälkeen päädyttiin esittämään yhteistyöprojektia lääkintäjaoksen kanssa kotiin vietävien lääkintälaitteiden rajapinnoista myös vastuiden osalta.

Sairaalatekniikan yhdistyksen sähköjaos valitsi jaosvetäjä Jari Hakalan Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiristä jatkamaan jaosvetäjänä ja Jarno Virolaisen Pirkanmaan sairaanhoitopiiristä jatkamaan varalla. Jarno Virolainen jatkaa SESKO:n työryhmässä ja Timo Säisä paloilmoitin työryhmässä.