Sähköjaoksen ajakohtaispäivä Helsingissä 31.10.2018

Suomen Sairaalatekniikan yhdistyksen sähköjaos järjesti 31.10.2018 ajankohtaispäivän Helsingissä tutustumiskohteena Helsingin Uusi Lastensairaala. Aamupäivän teoriaosuudessa kuultiin kohteen sähkösuunnittelusta vastanneen insinööritoimisto Granlund Oy:n asiantuntijoiden esitykset. Ralf Lindström kertoi hankkeesta sähkösuunnittelijan näkökulmasta sekä toiminnan varmistamisesta poikkeustilanteissa.

Pasi Poikonen esitteli kohteen sähkönjakelun ja varmistuksen toteutuksen. Uuden lastensairaalan valaistussuunnittelusta kertoi Sara Leino ja aamupäivän mielenkiintoiset esitykset huipentuivat Aki Väänäsen esitykseen kohteen tele-, turva- ja av-järjestelmistä.

Iltapäivän tutustumiskierroksista vastasi HUS:n käyttöpäällikkö Kalevi Käyhkö. Ajankohtaispäivään osallistui viisikymmentä yhdistyksen jäsentä.

Sahkojaos31102018Helsinki